כל הזכויות שמורות לשיפוצים.TV ©

הצעת חוק: קבלני שיפוצים יצטרכו רישיון

Featured Video Play Icon

הצעת חוק חדשה מנסה לבצע הסדרה של ענף השיפוצים. לא כולם מרוצים מהרעיון, ומההצעה שמשחקת לטובת התאחדות הקבלנים, אך באופן זה או אחר נראה שחוק כזה אכן יעבור.

הצעת חוק שעלתה לאחרונה על שולחן בית המחוקקים שלנו, מנסה לבצע לראשונה הסדרה של ענף שיפוצי הדירות.

הצעת החוק קובעת כי פרוייקט שיפוצים שעלותו למעלה מעשרת-אלפים שקלים יוכל להתבצע רק על-ידי קבלן רשום. ההצעה מגדירה גם  את הקריטריונים לרישום קבלן שיפוצים:
א. סיום קורס מקצועי רלוונטי.
ב. חברות בהתאחדות קבלני השיפוצים.
ג. ניסיון של שלוש שנים לפחות בשיפוצים במהלך חמש השנים האחרונות.

פחות שיפוצניקים, פחות תאונות

המוטיבציה הרשמית, לפחות, מאחורי הצעת החוק היא לצמצם את הנזקים הנגרמים מבנייה על-ידי מי שלא הוכשרו לכך כראוי, בראש ובראשונה תאונות עבודה.

לטענת התאחדות הקבלנים, העומדת מאחורי החוק, רק אחוזים בודדים מבין כ-14 אלף שיפוצניקים שפועלים בישראל הם בעלי הכשרה מתאימה.

לפי הפרסומים בתקשורת סביב ההצעה, העלות למשק כתוצאה מאובדן כושר עבודה בענף מגיע להיקף של כמיליארד שקלים בשנה.

שיפוצים בפיקוח הדוק

לפי הצעת החוק, ביצוע שיפוצים ללא רישיון ייחשב עבירה פלילית שעונשה עד שישה חודשי מאסר או קנס בסך 15 אלף ש"ח. כמו כן, ניתן יהיה לשלול רישיון של קבלן שיפוצים אם ביצע עבודה רשלנית שמסכנת אנשים.

עוד בהצעת החוק: שר התמ"ת ימנה בעל מקצוע כרשם קבלני השיפוצים ויפקח על עבודתו; תוקם מועצה ציבורית ייעודית, שתפקידה לקבוע מה דורש רישום. הוועדה תורכב מתריסר חברים, בהם נציגי ארגון הקבלנים, התאחדות קבלני השיפוצים, המוסד לבטיחות וגהות ונציגי הציבור.

הביקורת על הצעת החוק אומרת שהתאחדות קבלני השיפוצים, שמנסה לדחוף את החוק כבר שנה, פשוט דואגת לחבריה ומנסה לצמצם את התחרות.

פרקטית, גם אם נדרשים שינויים בהצעה, אין ספק שהסדרת ענף השיפוצים היא חשובה וחוק בסגנון הזה האו בלתי נמנע.

צור קשר

אנא הזן את השם שלך.
אנא הזן נושא.
אנא הזן הודעה.

השאר תגובה