כל הזכויות שמורות לשיפוצים.TV ©

שיפוצים ובועות נדל"ן

Featured Video Play Icon

ההתנהגות של הישראלים, שמתעקשים לרכוש דירה במקום לשכור, היא לא רציונלית גם היום – זה פשוט לא משתלם. על רקע משבר הנדל"ן, והמחירים הגבוהים, יותר ויותר אנשים מחליטים להחזיק במה שיש – להישאר ולשפץ.

במעט מדינות בעולם יש אנשים רבים כל-כך שקונים דירות, כמו בישראל. ברוב העולם אנשים מעדיפים לגור בשכירות, פשוט כי זה הרבה יותר כלכלי.

בישראל כשלושה רבעים מהאוכלוסייה גרים בדירות שבבעלותם, ורק רבע גרים בשכירות, וזה הופך אותנו ליוצאי דופן בקנה מידה עולמי, וזה גם אבסורד גדול מכל כיוון שלא מסתכלים על זה.

איך הנדל"ן הישראלי הפך כל-כך יקר, זה דבר שפשוט אין עליו תשובה רצינית – מדובר בנכס שממוקם במזרח-התיכון, באזור מועד לפורענות. קהל היעד הטבעי שלו – יהודים – מצביע ברגליים ורובו לא בא לחיות בה, והם בטח יודעים למה (ע"ע מוכנות לרעידות אדמה, טילים איראניים, פיגועים, תאונות דרכים, שירותי כיבוי וכו').

בכל אופן, המציאות הנתונה היא שהכל יקר כאן – דירות למכירה, דירות להשכרה, חדשות וישנות, מתוחזקות ומסוכנות למגורים. ואם כבר פראיירים, אז עד הסוף: מי שכבר גרים כאן בוחרים ברובם לשלם יותר על התענוג; כי משכנתא, למקרה שלא ידעתם – היא כמעט תמיד עולה יותר מכל אלטרנטיבה.

איך נוצר משבר

מה שאנחנו מכירים כ"משבר הנדל"ן" גורם לכך שגם הדירות להשכרה וגם הדירות לקנייה, חדשות ויד שנייה, עולות הרבה יותר מדי.

פעם, כמעט כל משפחה בישראל יכולה הייתה לקנות לעצמה בית. היום, רוב המשפחות אינן יכולות ואלו שיכולות במקרים רבים "מתחייבות לכל החיים". זהו לב המשבר.

איך נוצר המשבר? על זה אפשר לענות ארוכות, אבל נסתפק בראשי הפרקים.

אין מספיק בנייה ורוב הבנייה הקיימת היא למאיון העליון ולספקולנטים של נדל"ן, ולכרישי נדל"ן ומאכערים מקומיים. כמו במשברים אחרים שפקדו אותנו לאחרונה, הבעיה היא לא עודף אלא חוסר רגולציה – של שוק המשכנתאות ברמה הארצית, של אופי הבנייה ברמה המוניציפלית, וכו'.

מי שנדפק פעם אחת

לכן, מצד אחד ישנם אנשים שפשוט לא מצליחים לקנות דירה – וגם לא מצליחים לחסוך בגלל השכירות. ומצד שני, ישנם אנשים שהמחירים הגבוהים של השכירות דוחפים אותם להתחייבות הבלתי הנתפסת (ולעיתים גם לא אחראית) במסגרתה ישעבד ו נתח משמעותי מהכנסתם החודשית, כל חודש, למשך שארית חייהם בערך.

רוב הישראלים מנסים לקנות דירה, אפילו אם הם יודעים שזה לא באמת כלכלי להם; רובם, שני שלישים לערך, רוכשים דירה מיד שנייה. שליש מתוכם – לפי סקר של מכון הגל החדש שתוצאותיו פורסמו לאחרונה – מגלים לאחר מעשה שדפקו אותם, בכוונה או בטעות, ונאלצים עוד להוציא כסף על שיפוצים. או ששכחו לספר להם שבקומה מעל יש בית בושת.

בעולם הדיור בשכירות, מכירים היטב את הבעיות הללו, שנמצאות גם בשליש מהדירות הנמכרות: בעיות איטום, טיח, צבע וריצוף; בעיות רטיבות ועובש; מטרדי רעש, קווי מתח גבוה, אנטנות סלולריות, שכנים מעצבנים.

כמו מוסר התשלומים הבעייתי במגזר העסקי הישראלי, בעולם הנדל"ן יש סוג של חזירות – כרישי נדל"ן שלא משפצים, לא משקיעים, לא מספרים את כל האמת, ומצליחים להוציא מחיר מופקע מצרכן הדיור הישראלי הלהוט או המבוהל.

נאחזים במה שיש

לאחרונה החלטנו, זוגתי ואנוכי, להישאר לשנה נוספת בדירה בה אנחנו גרים. דירה גדולה ונוחה, אבל כזו שיש הרבה מה לתקן ולשפץ בה. שיפוצים של ממש לא נעשה, אבל יהיו כמה דברים שנצטרך לתקן, ולא בטוח שהכל ימומן על-ידי בעלי הבית.

כלכלית, ולא רק, ברור שזו הייתה ההחלטה הנכונה. בישראל – ובמיוחד בתל-אביב - מעבר דירה הוא עסק יקר, ביותר מדרך אחת. ישנם היום, בעיקר בערים הגדולות, הרבה יותר ישראלים שאומרים ש"אם לעזוב, אז לעיר אחרת או ארץ אחרת".

זו מגמה שקיימת גם בשוק הדירות להשכרה וגם בשוק הדירות למכירה – אנשים נאחזים במה שיש, עד כמה שהם יכולים, ואם אי אפשר אז הם פשוט בורחים. מהמרכז לפריפריה אבל גם מישראל לארצות אחרות. כמובן שסף ה"אי אפשר" נמצא במקום שונה אצל אנשים אחרים.

אנשים שיש להם דירה "בבעלותם" (בכפוף לעמידה בתשלומי המשכנתא), לא ימהרו לעזוב אותה כשהמחירים בשיא כי הפער בינה לבין דירה מרווחת יותר במיקום עדיף נמצא אז גם הוא בשיאו.

מגיפת הדירות הלא משופצות

מי שקונה דירה כדי לגור בה, בדרך-כלל ישפץ אותה אם לסמוך על הסטטיסטיקה. בועת הנדל"ן פשוט גורמת להרבה יותר אנשים לשפץ (או לנסות לשפץ) בכוחות עצמם.

לעומת זאת, בין קוני הדירות להשקעה יש רבים יותר ויותר שלא משפצים – תופעה שהייתה חריגה יחסית רק לפני מספר שנים, והיום היא מכת מדינה.

באיזורים של ביקוש גבוה קל יותר להשכיר (או למכור) דירה במצב גרוע, ובעלי דירות פשוט מתקמצנים. כך, עם הזמן, נוצרו בערים הגדולות שלושה פלחי שוק נפרדים: דירות "לעשירים", דירות מוזנחות ובתווך הקבוצה ההולכת ומצטמצמת של דירות עבור מעמד הביניים הנשחק – שהוא כבר סיפור לפוסט אחר.

צור קשר

אנא הזן את השם שלך.
אנא הזן נושא.
אנא הזן הודעה.

השאר תגובה